Warunkowe przedterminowe zwolnienie pozwala osobom skazanym na wcześniejsze opuszczenie zakładu karnego przy spełnieniu pewnych warunków przywdzianych kodeksem karnym oraz kodeksem karnym wykonawczy Podstawowym warunkiem po jakim można ubiegać się o tego typu instytucje, jest odbycie określonej części kary, tj. co najmniej połowy, jednak w przypadku recydywistów ten okres może jest wydłużony do dwóch trzecich kary. Skazany musi wykazać poprawę swojego zachowania, udział w programach resocjalizacyjnych oraz brak negatywnych opinii ze strony administracji więziennej, co więcej istotne znaczenie ma tutaj również okoliczności popełnienia przestępstwa jak i również zachowanie przed popełnienie czynu oraz zachowanie po jego popełnieniu.

Wniosek o warunkowe przedterminowego zwolnienie składany jest przez skazanego lub jego adwokata do sądu penitencjarnego. W procesie decyzyjnym sąd bierze pod uwagę nie tylko zachowanie skazanego w trakcie odbywania kary, ale również jego plan na przyszłość, w tym miejsce zamieszkania i środki do życia po opuszczeniu zakładu karnego oraz podjęte przez niego starania w celu poprawienia swojego postępowania czy też odbyte terapie oraz czy skazany podjął pracę w ramach zakładu karnego a również czy skazany korzysta z popkultury więziennej. Należy również pamiętać, iż warunkowe przedterminowe zwolnienie wiąże się z nadzorem kuratora sądowego który sprawdza czy skazany przestrzega prawa ora nałożonych na niego warunków. W zakresie skorzystania z warunkowego przedterminowego zwolnienia warto skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata do spraw karnych z Opola, który skutecznie pomoże nam w sporządzeniu takiego wniosku, będzie reprezentować Państwa podczas posiedzenia sądowego  w wydziale penitencjarnym.

Co natomiast stanie się w wypadku naruszenia warunków? Otóż w wypadku jakiegokolwiek naruszenia porządku prawnego czy też uchylenia się od nałożonych nakazów lub zakazów skazany będzie zmuszono do powrotu do zakładu karnego na dalsze odbywanie kary. Dlatego też skazani muszą wykazywać się dużą odpowiedzialnością i chęcią do kontynuowania resocjalizacji na wolności.

Poniżej przedstawiamy główne warunki, jakie muszą zostać spełnione, aby skazany mógł ubiegać się o warunkowe przedterminowe zwolnienie.

1. Odbycie określonej części kary

Pierwszym a zarazem najistotniejszym warunkiem warunkowego przedterminowego zwolnienia jest odbycie przez skazanego określonej części orzeczonej kary pozbawienia wolności.  Zgonie z Kodeksem karnym, skazany może ubiegać się o zwolnienie po odbyciu co najmniej połowy kary. W przypadku skazanych za szczególnie poważne przestępstwa, takie jak przestępstwa o charakterze seksualnym lub przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu, okres ten wynosi co najmniej dwie trzecie kary. Dla recydywistów wielokrotnych okres ten może być jeszcze dłuższy, sięgając trzech czwartych orzeczonej kary. Warto tutaj wspomnieć, iż brak osiągnięcia wskazanego okresu dyskwalifikuje możliwość złożenia takiego wniosku.

2 Prawidłowa postawa skazanego w zakładzie karnym

Skazany aby uzyskać powyższą zgodę sądu penitencjarnego jest zobligowany wykazać się regulaminowym zachowaniem podczas odbywania kary.  Przede wszystkim powinien aktywnie uczestniczyć w programach resocjalizacyjnych, podjąć zatrudnienie, jeżeli jest taka możliwość, tym bardziej o charakterze wolnościowym. Wzorcowe zachowanie jest oceniane na podstawie raportów sporządzanych przez pracowników zakładu karnego oraz kuratora. Warto tutaj również okazać się dyplomami oraz różnego rodzaju promesami oraz opiniami od pracodawcy.

3. Pozytywna prognoza kryminologiczna

Pozytywna prognoza kryminologiczna to ocena, która ma na celu stwierdzenie, czy istnieje prawdopodobieństwo, że skazany po opuszczeniu zakładu karnego nie popełni ponownie przestępstwa. Prognoza ta jest dokonywania w oparciu o stopień resocjalizacji oraz ryzyko ponownej przestępczości. NA powyższe przede wszystkim ma znaczenie dotychczasowe życia skazanego, jego uprzednia karalność oraz jego postępowanie po popełnieniu przestępstwa.

4. Zabezpieczenie społeczne i zawodowe

Skazany musi wykazać, że ma możliwość podjęcia pracy zarobkowej oraz zabezpieczenia bytowego po opuszczeniu zakładu karnego.

5. Brak zagrożenia dla porządku publicznego

Sąd penitencjarny, rozpatrując wniosek o warunkowe przedterminowe zwolnienie, musi mieć pewność, że zwolnienie skazanego nie będzie stanowić zagrożenia dla porządku publicznego Sąd w szczególności bierze pod uwagę charakter popełnionego przestępstwa oraz jego zachowanie na ternie zakładu karnego oraz opinie kuratora jak i psychologów – w zakresie przestępstw o charakterze przemocy.  

Ubieganie się o warunkowe przedterminowe zwolnienie wymaga złożenia odpowiedniego wniosku. Wniosek taki może obrońca lub prokurator, ale i również sam zainteresowany tj. skazany Wniosek jest następnie rozpatrywany przez sąd penitencjarny, według terenu odbywania kary tj. położenia zakładu karnego. Co istotne na podstawie przeprowadzonej analizy i przede wszystkim w oparciu o zgormadzone dokumenty i opinie sąd wydaje decyzję.  W przypadku decyzji negatywnej skazany może złożyć ponowny wniosek po upływie określonego czasu tj. w terminie 6 miesięcy, co do kary do 3 lat oraz roku – co do orzeczonej kary powyżej 3 lat.

Warunkowe przedterminowe zwolnienie w Polsce jest instytucją pozytywną dla każdego skazanego i pozwala mu na zdecydowane skrócenie odbywania orzeczonej i odbywanej kary. Aby jednak móc skorzystać z tej możliwości, skazany musi spełnić szereg warunków, w tym odbyć określoną część kary, wykazać wzorcowe zachowanie, uzyskać pozytywną prognozę kryminologiczną, zapewnić sobie zabezpieczenie bytowe i zawodowe oraz nie stanowić zagrożenia dla porządku publicznego.  Zachęcamy jednak do skorzystania z pomocy doświadczonego adwokata od spraw karnych, który w prawidłowy sposób przygotuje jak i również będzie nas reprezentował na etapie takiego postępowania karego,  również w zakładzie karny.

Zadzwoń do nas!