Co to jest SDE – czyli system dozoru elektronicznego i dla kogo może zostać zastosowany? Na te pytania odpowiemy w powyższym artykule. System dozoru elektronicznego jest jednym z systemów wykonywania kary pozbawienia wolności. Polega na elektronicznym kontrolowaniu zachowania skazanego przebywającego poza zakładem karnym. Zgodnie z nowelizacją kodeksu karnego wykonawczego o udzielenie zezwolenia na odbycie kary w SDE przez sąd penitencjarny ubiegać będzie się mógł skazany, wobec którego orzeczono karę pozbawienia wolności nieprzekraczającą jednego roku i 6 miesięcy albo wobec skazanego orzeczono karę pozbawienia wolności w wymiarze niższym niż 3 lata i któremu do odbycia w zakładzie karnym pozostała część tej kary w wymiarze nie większym niż 6 miesięcy, a nie zachodzą warunki przewidziane w art. 64 § 2 KK, (art. 43la § 1 pkt 1 KKW).
Co istotne odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego pozwala skazanemu na nieskrępowane odbywanie kary poza środowiskiem więziennym – tj. w warunkach domowych. Istotne jest jednak iż skazany jest zobowiązany do przebywania na ternie odbierania odbiornika w określonych porach – w przeważającej części będą to godziny nocne.
Jak natomiast wygląda sama procedura zastosowania tej instytucji? Przede wszystkim taki wniosek rozpoznaje Sąd Okręgowy Wydział Penitencjarny lub też czasem tzw. komisja penitencjarna. Co istotne tego typu wniosek nie wymaga złożenia jakiejkolwiek opłaty. Istotne jest jednak, iż samo złożenie wniosku nie powoduje automatycznie wstrzymania kary. W takim więc wypadku występujemy o wstrzymanie wykonania kary pozbawienia wolności – zarówno do Sądu Penitencjarnego właściwego do rozpoznania wniosku o SDE oraz do sądu I instancji.
W dalszej części należy także pamiętać, iż do takiego wniosku należy załączyć zgodę wszystkich zamieszkujących w lokalu, w którym planujemy odbywanie kary. Ponadto istotnym jest aby warunki techniczne do dozoru elektronicznego – to: wystarczająca moc sygnału do i z odbiornika instalowanego na ręce lub nodze skazanego. Najczęściej tego typu nadajnik umiejscawiany jest na nodze. Przymocowane urządzenie stale wysyła sygnały, które umożliwiają pełnię informacji o tym, czy skazany stosuje się do warunków udzielonego dozoru. Np. czy skazany wraca do miejsca zamieszkania w wyznaczonym czasie. np. po pracy.
Sporządzając tego typu wniosek należy przede wszystkim uzasadnić dlaczego warto jest udzielić skazanemu odbywania kary w tym trybie, a więc przede wszystkim wykazać, iż jest to wystarczające do osiągnięcia celów kary. Czas rozpoznania tego typu wniosku przez Sąd to co do zasady 21 dni. W teorii. W praktyce jednak skazani czekają mniej więcej 2, 3 miesiące na posiedzenie i decyzję. Warto jednak pamiętać, iż nie warto spieszyć się z złożeniem takiego wniosku, ale dobrze przygotować całą argumentację oraz dowody na poparcie naszych twierdzeń. Jeżeli jednak tut. Sąd odmówi udzielenia zezwolenia na odbywanie kary pozbawienia wolności przysługuje zażalenie do Sądu Apelacyjnego Zażalenie może wnieść skazany, jego obrońca, prokurator oraz inne osoby jako organy wykonawcze. Zachęcamy do skorzystania z pomocy adwokatów od prawa karnego z Opola.